Vdes aktori i filmit “Slumdog Millionaire”

29 prill 12:44

Ka vdekur në moshën 53 vjeçare aktori bollywoodian, Irrfan Khan, i njohur për rolet në Slumdog Millionaire, Life of Pi.

Irrfan Khan, aktori me origjinë indiane që arriti sukses të konsiderueshëm në Bollywood dhe në perëndim, ka vdekur në moshën 53.

Ai ishte pranuar në njësinë e kujdesit intensiv në spitalin Kokilaben të Mumbai-it të martën me një infeksion të zorrës së trashë, përcjell Gazeta Express.

Në mars të vitit 2018, ai zbuloi se ai ishte diagnostikuar me një tumor neuroendokrin, por pas një trajtimi të gjerë u rikuperua mjaftueshëm për të xhiruar Angrezi Medium, filmi i cili do të rezultojë të jetë i fundit i tij, dhe lëshimi i të cilit këtë Mars u shkurtua për shkak të pandemia e koronavirusit.

Më i njohur për audiencat në gjuhën angleze si inspektori i policisë në Slumdog Millionaire, Khan ishte gjithashtu një yll i Bollywood, duke u paraqitur në hitet si Haider dhe Hindi Medium.

Khan gjithashtu mbajti një karrierë paralele në kinemanë britanike-amerikane: ai luajti shefin e policisë në një “A Mighty Heart” të Michael Winterbottom dhe një tjetër polic në Slumdog Millionaire, i cili fitoi tetë Oscars. Rolet e mëvonshëm e panë atë të bëhej një aktor i besueshëm i karakterit të pritjes në filmat me buxhet të madh në Hollivud, duke luajtur një doktor në The Amazing Spider-Man në 2012 dhe biznesmenë në Jurassic World (2015) dhe Inferno (2016). Në vitin 2012 ai gjithashtu luajti versionin e rritur të personazhit kryesor në një tjetër fitues të Oskarit: Life of Pi, me regji nga Ang Lee.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Zëdhënësi i Policisë për Rajonin e Veriut, Branislav Radoviq, ka…