22 kg rërë dhe guaca të vjedhura zbulohen në çantat e turistëve në Sardenjë

10 gusht 15:42

Zyrtarët italianë të doganës gjetën 22 kilogramë rërë dhe guaca të vjedhura nga Sardenja në çanta të turistëve, mes aktivitetit të vazhdueshëm nga hajdutët e suvenireve nga ishulli italian, raporton ANSA.

Oficerët e doganave dhe rojet e sigurisë që punonin në aeroportin e Alghero gjetën 10 kilogramë rërë, shtatë kilogramë zhavorr dhe pesë guaca të marra nga plazhet ikonë në veri të ishullit midis 15 dhe 30 korrikut.

Turistët që u larguan nga aeroporti Riviera del Corallo ishin rumunë, polakë, suedezë, spanjollë, serbë dhe italianë, thanë zyrtarët.

Janë vendosur gjoba nga 500 deri në 3000 euro, si dhe konfiskimi i rërës së marrë në mënyrë të paligjshme dhe materialeve të tjera bregdetare.

Çdo verë, tonelata rërë plaçkiten nga plazhet e Sardenjës, pavarësisht se është e paligjshme që nga viti 2017.

Gjobat variojnë nga 500 deri në 3000 euro, ndërsa ata që kapen duke tentuar të largohen nga ishulli me sasi të konsiderueshme përballen me burg.

Në pjesën më të madhe, fajtorët janë turistët e huaj që e marrin rërën e Sardenjës në shtëpi si kujtim, për ta përdorur në rezervuarët e tyre të peshkut ose për ta shitur në internet.

Ambientalistët në Itali kanë frikë se heqja e rërës mund të çojë në zvogëlimin e plazheve, veçanërisht të atyre si Sinis, i cili përmban rërë me ngjyrë të bardhë dhe rozë që prodhohet nga erozioni i shkëmbinjve.

Ndër rërat më të lakmuar në Sardenjë janë ato që gjenden në Budelli, një ishull i pabanuar në bregun verior që është i famshëm për Spiaggia Rosa, plazhi i saj me rërë rozë. Përpara se vizitorët të ndaloheshin nga plazhi në mesin e viteve 1990, vjedhja e rërës ishte një dukuri e rregullt.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz është duke u hetuar nga…