Bideni, mesazh Begajt: ShBA-ja mbetet e përkushtuar për ta ndihmuar Shqipërinë

07 nëntor 13:03

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, gjatë takimit me përfaqësuesen e ShBA-së në OKB, ambasadoren Linda Thomas-Greenfield, ka marrë një mesazh falënderimi dhe mirënjohjeje nga presidenti amerikan, Joe Biden për Shqipërinë dhe popullin shqiptar për bashkëpunimin e fuqishëm në avancimin e marrëdhënieve dypalëshe, stabilitetin rajonal dhe sigurinë globale.

“Si aleatë të NATO-s, kemi punuar së bashku për të mbrojtur lirinë dhe demokracinë në të gjithë botën. Përballë agresionit rus kundër Ukrainës, kemi qëndruar krah për krah në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara dhe kemi bashkëpunuar për rezoluta të lidhura me luftën e padrejtë dhe të paprovokuar të Rusisë si dhe për adresimin e sfidave të tjera globale”, është shprehur Bideni në mesazhin e tij.

Bideni ka vlerësuar ndihmën bujare të Shqipërisë për strehimin e refugjatëve ukrainas dhe afganë, si kontribut për një botë më të sigurt.

“ShBA-ja mbetet e përkushtuar për ta ndihmuar në mënyrë domethënëse dhe të vazhdueshme Shqipërinë në forcimin e mbrojtjes kibernetike, përfshirë mbështetjen financiare dhe ngritjen e një grupi pune për sigurinë kibernetike”, është thënë në mesazh e presidentit amerikan.

Me rastin e 100-vjetorit të marrëdhënieve diplomatike midis dy vendeve, Bideni ka nënvizuar se në vitet e ardhshme “dëshirojmë që ta thellojmë edhe më tej partneritetin tonë strategjik, si dhe do të mbështesë përpjekjet e Shqipërisë për një rol më të madh lidershipi, përmes promovimit të stabilitetit dhe sigurisë energjetike në Ballkanin Perëndimor”.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Lista Serbe të shtunën ka dhënë dorëheqje nga të gjitha…