Flet e ftuara nga Specialja, thotë se nuk e di nëse do të shkojë në Hagë si dëshmitare

10 janar 2019 | 22:01

Ish luftëtarja e UÇK-së, Raimonda Rreci,  ka folur për herë të parë në një paraqitje mediatike për ftesën që i erdhi nga Gjykata Speciale.

Rreci, e cila tashmë jeton në SHBA,  ka thënë për “RTK”-në, se nuk ka ide se në çfarë cilësie është e ftuar nga Gjykata Speciale.

Ajo ka thënë se nëse është e thirrur si dëshmitare, varet nga vullneti i saj se a do të shkojë apo jo.

“Nuk kam ide në çfarë cilësie jam ftuar nga Gjykata Speciale. Nëse është në cilësinë e dëshmitarit varet nga vullneti im a do të pranojë a jo, nëse është në cilësinë e të dyshuarit është krejt procedurë tjetër”, ka thënë ajo.

Rreci tutje ka thënë se me të marrë ftesën nuk ka bërë asnjë veprim tjetër përpos që është konsultuar me familjen, dhe se këtë e ka bërë publike edhe në “Facebook”.

“Unë do t’i përgjigjem pozitivisht kësaj ftese. Shteti amerikan nuk më ka ofruar kurrfarë ndihme, por pak është faji im sepse nuk e kam lajmëruar asnjëherë dhe jam marrë personalisht me të”, ka thënë tutje ajo.

Ajo ka rrëfyer edhe për kohën e luftës, dhe zonën në të cilën ajo ka shërbyer.

“Fillimisht me babin tim jemi lajmëruar në Prekaz. Atë kohë nuk ka pasur femra në Drenicë dhe është marrë vendim të më dërgojnë përkohësisht në Kleçkë. Lufta e ka bërë të vetën dhe kam vazhduar të qëndrojë në Kleçkë”, ka rrëfyer ajo.

Rreci pas luftës ishte pjesëtare e Njësisë Speciale të Kosovës.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Sipas bashkëkryesuesit të Ekipit Negociator për dialogun me Serbinë, Fatmir…