Haradinaj, mirënjohës për ndihmën e KFOR-it në ofrimin e sigurisë

22 nëntor 2018 | 16:49

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka pritur të enjten në takim komandantin e KFOR-it në Kosovë, Salvatore Cuoci, me të cilin ka biseduar për situatën e përgjithshme në vend dhe proceset nëpër të cilat po kalon vendi dhe ishte vlerësim i përbashkët se në Kosovë mbretëron një situatë e mirë e sigurisë.

Kryeministri Haradinaj ka vlerësuar rolin e komandantit dhe të ushtarëve të KFOR-it, për angazhimin e tyre në Kosovën dhe popullin e saj, duke i falënderuar ata për kontributin e tyre në krijimin e një ambienti të qetë dhe të sigurt për të gjithë. “Nën udhëheqjen tuaj KFOR-i ka dhënë kontribut në krijimin e një klime të qetë dhe të sigurt për të gjithë qytetarët e Kosovës, dhe për këtë u jemi mirënjohës si vend dhe si popull”, ka thënë kryeministri Haradinaj.

Haradinaj ka vlerësuar bashkëpunimin ndërmjet institucioneve të Kosovës dhe KFOR-it, në proceset zhvillimore të vendit, duke veçuar bashkëpunimin me Forcën e Sigurisë së Kosovës (FSK), si një forcë profesionale, multietnike dhe gjithëpërfshirëse.

Për rolin konstruktiv në krye të KFOR-it dhe bashkëpunimin e vazhdueshëm, kryeministri Haradinaj e ka nderuar komandantin e KFOR-it, Salvatore Cuoci me “Hartën e Artë të Kosovës”.

Ndërkaq komandanti i KFOR-it në Kosovë, Salvatore Cuoci, i ka prezantuar kryeministrit Haradinaj të arriturat e ushtrimit “Shpata e Argjendtë”, ushtrim ky që organizohet nga KFOR-i dhe përfshinë të gjitha institucionet vendore të sigurisë dhe ka falënderuar kryeministrin Haradinaj për pritjen, duke vlerësuar bashkëpunimin e mirë me të gjitha institucionet vendore, veçmas me ato të sigurisë.

/Epoka e re/

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Pas vendimit të djeshëm të Qeverisë së Kosovës për rritjen…