Hitzfeld: Shaqiri është si bima, varet si e trajton

14 shtator 2019 | 20:00

Polemikat mbi mungesën e Xherdan Shaqirit në këto ndeshje kualifikuese të “Euro 2020” me përfaqësuesen e Zvicrës kanë qenë të mëdha dhe janë diskutuar gjerë e gjatë në ambientin zviceran.

Së fundmi ka folur edhe ish-trajneri i helvetëve, Otmar Hitzfeld, i cili tregon më tepër mbi karakterin e shqiptarit. Vlerësimet e trajnerit që e ka stërvitur Shaqirin për 5 vjet janë të larta, ndërsa të gjithë kanë dyshime kohët e fundit te kombëtarja që drejtohet nga Petkoviç.

“Xherdani gjithmonë ka qenë në zemrën e tifozëve, sepse ai e ka rigjallëruar lojën dhe luan duke vendosur në funksion trurin. Natyrisht që ka një karakter të mirë dhe është i sigurt. Edhe pse ai ishte gati i trembur në fillim, por që nga fillimi ai është integruar mirë në grup. Një lojtar i ekipit që mund të marrë të tjerët së bashku. Për shembull, gjithmonë thotë shaka në tryezë, i bën të tjerët të qeshin, argëtohen. Është i lehtë për t’u kujdesur, nëse i jepni vlerësimin e nevojshëm. Kjo është arsyeja pse unë e pyeta atë rregullisht në dhomën time për t’i shpjeguar gjërat dhe t’i jepte rëndësi. Shikoni, lojtarët si Shaqiri kanë nevojë për më shumë inkurajim. Ata janë si bimë. Si lulet që duhet të kujdeseni. Ata janë artistë që do t’ju japin gjithçka në fushë nëse i trajtoni si duhet. Mbrojtësit, për shembull, janë shumë më të fuqishëm, kryesisht në mënyrë karakteristike. Dhe lojtari në fjalë ishte gjithmonë gjëja më e rëndësishme për mua, qoftë te Zvicra apo Bayern Munichu”, ka deklaruar Hitzfeldi.

Fjalët Kyçe:

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kandidati i Nismës Socialdemokrate për deputet Haxhi Shala ka parë…