Kosnetti betohet si ambasador i ri i SHBA-së në Kosovë

27 nëntor 2018 | 23:13

Philipp Kosnett është betuar si ambasador i ri i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë.

Kosnett në rolin e ambasadorit do të jetë pasardhës i Greg Delawies që sivjet i skadoi mandati.

Në një video të Ambasadës amerikane në Kosovë, Kosnett tregon se 15 vjet më parë kishte shërbyer në Prishtinë në misionin diplomatik të Amerikës.

“Tani jam krenar që po rikthehem si ambasador për të ndihmuar që të fuqizojë miqësinë e afërt mes dy shteteve tona”, ka thënë Kosnett.

“Bashkëshortja ime, Alison, dhe unë mezi presim të eksplorojmë shtetin dhe të bëjmë shoqëri nga të gjitha komunitetet”, ka thënë ambasadori i ri i SHBA-së.

Philip S. Kosnett was just sworn in as the new U.S. Ambassador to #Kosovo! Meet him virtually here: https://xk.usembassy.gov/ambassador_kosnett/

Gepostet von U.S. Embassy Pristina, Kosovo am Dienstag, 27. November 2018

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Bayern Munich ka shpartalluar Benfican brenda në ‘Allianz Arena’ me…